PARKOUR MEETING BANSKÁ BYSTRICA 2012 - REPORT

Od 13.7.2012 do 16.7.2012 sa v Banskej Bystrici uskutočnil už druhý ročník úspešného parkour/freerun podujatia PARKOUR MEETING BANSKÁ BYSTRICA 2012, ktorého sa zúčastnilo vyše 130 traceurov zo Slovenska, Česka a Poľsko. Ako toto najväčšie podujatie svojho charakteru na Slovensku prebiehalo a v čom sa líšilo od toho predchádzajúceho, si môžte prečítať v nasledovnom reporte, očami Rainyho (Jakub Forgács).

Pre organizátorov sa PARKOUR MEETING začal už pred niekoľkými mesiacmi, ale nezachádzajme do ďalekej minulosti. V stredu 11.7.2012 doobeda som sa s Dávidom, Natáliou a dobrovoľníkom Jackym vybrali čistiť spoty, na ktorých sme mali trénovať počas vikendu. Najprv sme vykosili a vyčistili fontány pri Roosveltovej nemocnici, kde sa k nám neskôr pridala aj Nana a pokračovali sme smerom k bludisku na Fončorde. Pieskovo - štrkový podklad nám síce nedovolil očistiť tento parádny spot od skla dokonale, ale robili sme čo sme mohli.

Vo štvrtok 12.7.2012 poobede sme sa stretli pred Športovým gymnáziom, aby sme do haly mohli dopraviť prekážky. Okrem organizátorov (Dávida, Lulu, Natálie, Dodkeho, Dyža, Nany, Katky a mňa) sa k nám dobrovoľne pridali aj Jacky, Pedro, Johnny, Kubík a dvaja Dimovia. Spoločnými silami a s pomocou Dyžovho auta, sme do haly doviezli lešenia od firmy GINDL-AM a palety od firmy DOLMAR MAKITA. Na rade boli prekážky od hasičov, ale keďže na ne naše auto rozmermi nestačilo, museli sme zavolať nákladiak. Nakoniec sme do haly pozvážali všetky prekážky a tak sme sa mohli pustiť do toho najťažšieho, stavania ťažkých hasičských kladín a bariér. Okolo 20:00, keď už boli postavené, sme sa rozišli, aby sme sa pred meetingom ešte poslednýkrát dobre vyspali.

V piatok 13.7.2012 sme sa do haly ponáhľali hneď ráno. S Natáliou, s Dodkem a s Dyžom sme začali stavať lešenie, teda tyčky na vaulty a hrazdy. Ostatní organizátori (Dávid, Lulu, Nana, Katka a Evka) zatiaľ vyvesovali sponzorské bannery, značili cestu do haly a podobne. Postupne nám sponzori doviezli chladničku s Red Bullmi, vodu a doťahovali ďalšie dôležité veci. Doobeda boli lešenia postavené a tak sme sa pustili do výroby kociek z paliet. To už do haly začali prichádzať prví traceuri a ako inak, hneď začali skákať. Podvečer, keď bolo v hale už takmer 100 účastníkov, sme dokončili poslednú kocku z paliet. Čakať na nás mala exhibícia na Námestí SNP, ale vzhľadom na nepriaznivé počasie sme vymysleli alternatívny program a išli sme vystupovať do Europa SC, síce bez hudby a mikrofónu, ale podujatie nejako spropagovať treba. Účastníkom sme rozdali zľavové kupóny na jogurty od firmy JOGO, ktoré mohli využiť práve v ESC. V nákupnom centre sme začali prevádzať saltá a rôzne variácie handstandu, čo ľudí hneď zaujalo a začali sa pri nás pristavovať. Zatiaľ sme im rozdali infoletáčiky o našom podujatí. Po asi hodinke improvizovaného skákania, sme sa pobrali späť do haly. Večer sa síce polovičke účastníkov nechcelo spať a skákali ako o život, no po polnoci sa nám ich podarilo upokojiť, pretože nás čakal náročný deň.

sobotu 14.7.2012 sme deckám z reprákov pustili budíček približne o 8:00, aby sa do 9:00 stihli umyť a najesť, pretože na nás čakal tréning s Dodkem a Diesom v parku pod Pamätníkom SNP. Veľa účastníkov však bolo príliš lenivých na to, aby išli trénovať aj nejako inak, ako iba skákať a flipiť a tak radšej zostali v hale. Keď sme dorazili do parku, dali sme si tri kolečká behom a potom nasledoval dynamický strečing a ukážky cvičení z cross - fitu. Po nich sme pokračovali statickým strečingom a silovými cvikmi na schodoch, hlavne quadrupedal movements a behom s parťákom na chrbte. Pridalo sa k nám aj pár nadšencov z radov verejnosti, čo nás potešilo. Poobede sme sa vrátili späť do haly a rozdali sme deckám Red Bully, aby nabrali trochu síl. Okolo 15:00 naplnil halu celkom hojný počet divákov, v porovnaní s minulým rokom. Povedal som im niečo o histórii disciplín parkour a freerun a potom im ostatní traceuri predviedli aj základné techniky a flipy, ktoré som komentoval. Hneď po prezentácii si ich mohli sami vyskúšať na menších prekážkach, s dopomocou Dodkeho, Diesa a Halgiho. Po workshope pre verejnosť nasledoval Dodkeho workshop na kruhoch, ktorý zaujal množstvo účastníkov a veľmi sa im páčil (samozrejme tréning a nie Dodke :D). Večer si Baggy zranil členok a tak sme mysleli, že sa pre neho meeting skončil, ale on to nevzdal a skákal ďalej, na jednej nohe. V noci sa skupinka parkouristov vybrala do mesta, aby oslávili narodeniny a dali sme im teda aj dlhšiu večierku, s podmienkou, že sa vrátia triezvi.

nedeľu 15.7.2012 už väčšina z nás nevládala ani chodiť, ale dobrá rozcvička ráno mohla veľa zachrániť. Ešte predtým nás však čakala reportáž pre STV, v ktorej sa mohol ukázať naozaj každý, kto chcel. Na kameru sme spravili skupinový flow z jedného konca haly na druhý a tiež niekoľko inidividuálnych záberov. Potom sme sa už ponáhľali do parku pod Pamätníkom SNP, kde na nás už čakali sympatické baby z Red Bullu a rozdali nám energetické nápoje. Rozcvičku viedol Hanzi a ako sme očakávali, dosť nás nakopla a tak sme mohli pokračovať na rôzne spoty v meste. Peši sme sa presunuli na legendárne bludisko na Fončorde a odtiaľ aj na farebné múriky pre THK, ale keďže sa opäť zhoršilo počasie a začalo pršať, vzdali sme to a ponáhľali sme sa späť do haly. Podvečer nás čakala prezentácia prekážok k parkourovému parku, ktorý sa čoskoro bude stavať v Banskej Bystrici a workshop o zdravý kĺbov a správnych dopadoch. Vo večernom spravodajstve sme si pozreli reportáž od STV, ale trochu nás sklamalo, že nepoužili lepšie zábery a ani náš flow. Potom nás čakala organizátorská porada, na ktorej sme vybrali niekoľko účastníkov, ktorí si zaslúžia odmeny od našich sponzorov. Okrem toho sme vyrobili krabičku na názory traceurov, pozitívne i negatívne. Po vyhlásení výsledkov sa zranil aj Laci, ktorý nevykryl gainer,  padol na chrbát a pravdepodobne mu vyskočil stavec. Prvýkrát sme na meetingu museli volať sanitku, ale veríme, že nepôjde o nič vážne, hoci musel zostať na noc v nemocnici. Na uvoľnenie smutnej nálady sme si prečítali názory účastníkov, niektoré veľmi vtipné, aby sme vedeli, čomu sa nabudúce máme viac venovať. Väčšina traceurov by chcela vyššie hrazdy, viac kociek z paliet a magnézium na ruky. Potom sa už začala veľká žúrka až do rána, tancovalo sa, spievalo, ale hlavne trénovalo, hudba hrala na plné pecky a komorná atmosféra bola úplne fajn, keďže nás v hale po odchode mnohých účastníkov zostalo už iba približne 50.

pondelok 16.7.2012 sme spali o niečo dlhšie ako v nedeľu a hneď po prebudení sme s organizátormi začali rozoberať spoty. Ako prvé padli lešenia, potom bariéry a kladiny a nakoniec kocky z paliet. Ďakujeme všetkým účastníkom, ktorí nám pomohli s ich rozobratím a naložením do auta a aj ostatným, vďaka ktorým sme v Banskej Bystrici mohli mať druhý ročník podujatia PARKOUR MEETING BANSKÁ BYSTRICA 2012... ;)

© Traceur.sk

Vytvorte si svoj web alebo online obchod cez Mozello.

Rýchlo, jednoducho a bez programovania.

Nahlásiť zneužitie Viac informácií